22 ve 23. dönem AK Parti Milletvekili ve BEYAZAY Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Haber Revizyon Medya Yönetim Kurulu Başkanı R. Aytekin Türker’e engelli çocukların eğitimde yaşadıkları engellerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Engelli bireyin engeli ne olursa olsun eğitim görebileceği ayan beyan ortada. Bedensel engelliye, zihinsel veya görme engelliye yahut sayısal veya sözel zihinsel yapısı olan olan çocuklara eğitim verirken kullanılabilecek yöntemler tartışılabilir. Her şey bu kadar apaçık ortadayken engelli bireyin eğitimine engel olunması nasıl açıklanabilir?

Engelli çocuğun eğitimi için gerekli çabayı göstermeyen, mücadele vermeyen aile çocuğuna nasıl bir gelecek sunmayı düşünmektedir acaba? Kaliteli bir hayat sürmesi için çocuğunun edinmesi gereken bilgi ve beceriyi eğitim dışında hangi yolla sağlayabilecektir? Hayatını kolaylaştıracak okuma yazmayı, kırmızı ışıkta durulacağı, yeşil ışıkta geçileceği, yangın olunca itfaiyeyi, bir zarar gördüğünde polisi arayacağını, ilaç için eczaneye, zabıta için belediyeye gidileceğini, haklarının aramak için mahkemelerin olduğunu aileler nasıl öğretmeyi planlamaktadırlar çok merak ediyoruz. Ya çocuğun içindeki cevherin ortaya çıkarılması ve insanlığın hizmetine sunulması için yapılması gerekenler? Âşık Veysel’ler, Cemil Meriç’ler, Stephan Hawking’ler hayatın dışına itilseydi insanımız ve insanlık çok daha kârlı mı olurdu sanki?

haberrevizyon lokman ayva aytekin türker 22

Engelli yavrusunu okula götürmeyen, yavrusunun okula girmesini engelleyen okul yönetimiyle mücadele etmeyen aile bilmelidir ki o çok sevdiği yavrusunu hayatın dışına itmekte, itilmesine razı olmaktadır. Hayatın dışı bir yaşam alanı değildir. Aynı şekilde engelli çocukları okula almayarak dışlayan, dışlanmasına sebep olan okul yöneticileri fark etmelidir ki, yaptıkları ile bir insanı ömür boyu dört duvar arkasına mahkum etmektedirler. Suç işleyenler bile böyle bir cezaya mahkum edilmeleri için yıllarca mahkeme edilmektedir. İyi de bu engelli çocuk hangi suçu işleyerek iki dudak arasından çıkan bir “hayır” kelimesiyle bu cezayı hak etmektedirler?

Umutluyuz. Zira her geçen yıl ailesi tarafından eğitimi engellenen çocuk sayısı hızla azalmaktadır. Yine okula girmesi okul yönetimleri tarafından engellenme vakalarının sayısı inanmak istiyoruz ki bu yıl daha da az olacak. Çocuklarının sınıfında engelli çocukları istemeyen engelsiz çocukların aileleri, inanmak istiyoruz ki bu yıl fikirlerini değiştirip daha gerçekçi, daha insani bir tutum içinde olacaklar. İnanmak ve umutlanmak için gerekçelerimiz var: kıymetli basınımız engellilerle ilgili doğru bakışı, doğru yaklaşımı, güzel uygulamaları kamuoyumuza aktarmak ve toplumun dönüşümü için büyük bir çaba sarfetmekte, fedakarlık yapmaktadırlar. Destek veren, katkı yapan herkese müteşekkiriz, minnettarız.

HRA – Haber Revizyon Ajans

© 2016 ATS GRUP TÜRKİYE | TANRI YARATTIKLARINI YARATTIKLARI İLE KORUR!

logo-footer

BİZİMLE İLETİŞİMDE KALIN: